BLOG

Na czym polega diagnostyka zmian skórnych?

Zaobserwowanie na swojej skórze większych lub mających niestandardowy kształt zmian skórnych zawsze niepokoi. Żeby sprawdzić, czy powstałe na skórze znamiona mogą być groźne dla naszego zdrowia, konieczne jest zgłoszenie się na wizytę kontrolną do gabinetu dermatologicznego oraz poddanie się odpowiednym badaniom diagnostycznym. Jest to konieczne, jeżeli chcemy wiedzieć, czy powstałe na naszej skórze znamiona mają charakter łagodny czy złośliwy. Na wizytę w gabinecie dermatologicznym w celu zdiagnozowania zmian skórnych warto się umówić tym bardziej, ze nowotwory skóry stanowią aż 10 proc. wszystkich wykrywanych nowotworów złośliwych. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu opiszemy, na czym polega badanie diagnostyczne zmian skórnych.

Dermatoskopia podstawowym badaniem diagnostycznym zmian skórnych

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, celem wykonywanego badania zmian skórnych jest określenie, czy mają one charakter łagodny, czy złośliwy. Niezależnie bowiem od tego, czy zmiana skórna jest nabyta, czy wrodzona, nie każda musi być zmianą o charakterze nowotworowym. Można to jednak sprawdzić tylko poprzez poddanie się badaniu dermatoskopowemu lub videodermatoskopowemu.

W większości przypadków do określenia, czy zaobserwowana zmiana jest nowotworem wystarczy badanie wzrokowe przy użyciu dermatoskopu. Jest to urządzenie optyczne, które pozwala na dziesięciokrotne powiększenie obserwowanego obszaru ciała. Dodatkowo dermatoskop ma oświetlenie boczne, dzięki czemu w trakcie badania można dokładniej obejrzeć znamię. Doświadczony dermatolog będzie w stanie już w tym momencie określić, czy zaobserwowana zmiana ma charakter znamienia czy np. infekcji skóry.

Kiedy konieczne jest wykonanie badania laboratoryjnego?

W przypadku powstania wątpliwości dotyczących charakteru zaobserwowanych zmian, konieczne będzie jednak wycięcie próbki podejrzanej zmiany skórnej i wykonania badania histopatologicznego. Wyniki takiego badania będą znane po kilku dniach i dadzą pewność co do charakteru zaobserwowanych zmian skórnych.

Wróć do bloga